Poloha: 62°28'20"N 6°09'12"E
Přístav Ålesund je vzdálen asi 8 mil od volného moře, přístup do městské maríny je ze severní strany ostrova Aspøya a navigace nepřináší žádné záludnosti, jen je třeba si dát pozor na nízký ostrůvek půl míle severozápadně od vjezdu. V noci vyznačuje vjezd do přístavu sektorový maják na západním vlnolamu.
Marína se nachází prakticky přímo v centru města na východní straně vnitřního přístavu a tvoří ji plovoucí mola, ke kterým se přistává bokem. Poplatek pro loď do délky 12 metrů činí 150 norských korun a zahrnuje i elektřinu, vodu a likvidaci odpadů.
Platí se ve stánku s občerstvením u mostu na konci přístavu, pod kterým jsou také umístěny záchody, sprchy a prádelna se sušárnou. Vstup do nich ovšem střeží mincovní zámek, takže doporučuji, aby posádka již předem sbírala norské desetikoruny a vstupovala hromadně.
Přístav Ålesund se rozkládá na třech ostrůvcích těsně nad 62. rovnoběžkou a je nejenom největším norským rybářským přístavem, ale díky obrovskému požáru počátkem minulého století i perlou secesní architektury.
Podle archeologů na území Ålesundu žijí lidé už devět tisíc let, ale písemně doložení jsou až Vikingové. Prvním zdejším slavným rodákem byl náčelník Rollo, který si při úspěšných výpravách na jih vybojoval Normandii, stal se tam roku 911 vévodou a jeho potomek Vilém to po bitvě u Hastings dotáhl až na anglického krále.
Díky snadnému přístupu z volného moře, obrovským lovištím ryb v okolí a chráněnému přístavu se z Ålesundu stal největší rybářský přístav v Norsku. Sušené tresky se odtud vyvážely nejenom do Španělska, ale i do Latinské Ameriky, a to vedlo k založení místních loděnic a dalšího souvisejícího průmyslu.
Když byla v prosinci 1895, pouhé tři roky po spuštění newyorské první veřejné elektrárny na světě, uvedena do provozu zdejší městská parní elektrárna, na jejímž místě nyní stojí moderní ošklivá budova banky, měla již několik let v Ålesundu domovský přístav největší flotila rybářských parníků v Norsku, lovící ve velké části Severního Atlantiku.
V noci na 23. ledna roku 1904 vypukl v jedné místní továrně požár, který se díky vichřici obrovskou rychlostí rozšířil po celém městě, postaveném převážně ze dřeva. Během pár hodin lehlo popelem na 850 domů, deset tisíc obyvatel přišlo o střechu nad hlavou a je neuvěřitelné, že při této katastrofě přišel o život jenom jeden člověk.
Za tři roky se místním obyvatelům podařilo vybudovat město nové, z nehořlavějších materiálů, a protože tenkrát byla v módě secese, téměř všech šest stovek domů bylo postaveno v tomto slohu. Ålesund je nyní součástí evropské sítě secesních měst, do které patří mimo jiné Glasgow, Barcelona, Vídeň nebo Nancy.
S velkou pomocí při rekonstrukci města přispěl německý císař Wilhelm II. a tak mu za ni postavili v městském parku sochu. Kousek od ní pak v rámci oslav tisícího výročí dobytí Normandie vztyčili kopii sochy Vikinga Rolla, jejíž originál je v normandském Rouenu. Městský park byl založen roku 1885 východně od přístavu a vede z něj 418 schodů k moderní restauraci s kavárnou na vrcholu hory Aksla, odkud je nádherná vyhlídka na město i okolní ostrovy.
Naproti výše zmiňovanému stánku s občerstvením, na druhé straně mostu, je v památkově chráněné budově Secesní centrum a Umělecké muzeum s nádhernou původní výzdobou interiérů, dokumentující jedinečnou architektonickou historii města a tvorbu umělců z kraje Møre a Romsdal.
Západně od vjezdu do vnitřního přístavu stojí Muzeum rybolovu, seznamující návštěvníky s produkcí sušených tresek a dalších rybích výrobků, výrobou oleje z tresčích jater a starými zaniklými řemesly, jako je třeba bednářství. Jeho budova pochází z roku 1861 a je jednou z mála, které unikly ničivému požáru na počátku minulého století.
Nenechte se také zmýlit starobyle vypadajícím kostelem ve svahu nad přístavem. Ani on požár nepřežil, je nově postavený z betonu, obložený kamenem, vyzdobený krásnými freskami a vitrážemi a zdejší varhany jsou jedny z největších v Norsku.
Na východním břehu kousek od maríny pak naleznete Městské muzeum s množstvím fotografií a artefaktů z historie Ålesundu. Kromě požáru v roce 1904 jsou zdejší expozice věnované rybolovu, lodím, 2. světové válce a velký model města z roku 1898 dokumentuje, jak to tu vypadalo před požárem.
Pět kilometrů východně od přístavu stojí za návštěvu několik zajímavých muzeí a skanzenů v Sunnmøre. Můžete zde chodit mezi více než padesáti starými dřevěnými domy, prohlédnout si archeologickou expozici, lodní muzeum, navštívit statek z počátku 18. století nebo se vydat na výlet vikingským drakkarem.
Na opačné straně, na ostrově Hessa tři kilometry západně od přístavu, nedávno otevřeli obrovské mořské akvárium, citlivě zasazené do přírody mezi oceánem a skalnatými horami na pobřeží. Vstupné stojí 170,- NOK a z centra Ålesundu do něho jezdí každou hodinu autobus.
Moje návštěva: 2.7.2013 (Plavba pod Polární kruh)